Menu Zavřeno

Kódovací tabulky

Specifickým druhem šifer jsou ty, které nějakým způsobem nahrazují znaky za jiné. Čtou se tedy klasicky zleva doprava a nic se v nich nepřeskakuje, ale na první pohled nedávají žádný smysl.

Pamatujete si na obrázek šifrovacího stroje Enigma, který jsme vám ukazovali v prvním článku Úvod k šifrám? Fungovala na podobném principu. Pomocí různých kotoučů měnila písmena za jiná.

Morseovka

Čistě teoreticky patří do této skupiny šifer i Morseovka. Té se však podrobně věnujeme v samostatném článku.

Posunutá abeceda

Poměrně jednoduchým způsobem, jak vyměnit písmeno za jiné, je posunutí abecedy. Abychom takto zašifrovanou zprávu dokázali rozluštit, je nutné se dozvědět klíč. Tedy v tomto případě o kolik a jakým směrem byla abeceda posunutá.

Začneme jednoduchým příkladem. Vím, že tabulka je posunutá o jeden znak dopředu. Mohu si tedy zapsat novou původní a posunutou tabulku pod sebe:

A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A

A podle této tabulky můžeme šifrovat. ZGNI KChCCh se tedy přeloží jako Ahoj lidi.

Tabulka však může být posunutá o více znaků. A můžeme to zapsat různě. Když se například dozvíme, že klíč je A=M znamená to, že tabulku musíme posunout tak, aby se pod písmenem A skrývalo písmeno M. Takto:

A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V  W X Y Z
M N O P Q R S T U  V W X Y Z A B C D E F G H Ch I J K L

Posunutá abeceda s heslem

Podobný způsobem se dá pracovat se změnou tabulky s použitím hesla jako klíče. Dejme tomu, že heslo bude SKAUT.

Na začátek tabulky vypíšeme písmena našeho hesla a doplníme jej abecedou, přičemž písmena, která jsou v hesle obsažena vynecháme. Převodní tabulky by tedy v tomto případě vypadala takto:

A B C D E F G H Ch I J K L  M N O P Q R S T U V W X Y Z
S K A U T B C D E  F G H Ch I J L M N O P Q R V W X Y Z

Zlatá střední cesta

Jedná se o další šifru, při které se pouze posouvá abeceda a to o jeden znak. Aby bylo jasné, kterým směrem, jsou k každému písmenu přiřazeny hned dva znaky. Šifrovaný znak se bude nacházet v abecedě mezi nimi.

ZGNIKChCCh
BIPKMJEJ

Když si představíme abecedu jako nekonečný pás, kdy za písmeno Z je nalepeno znovu písmeno A, tak mezi Z a B by bylo písmeno A. Mezi G a I by bylo písmeno J a tak dále. Výsledek je opět naše oblíbená věta Ahoj lidi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *