Menu Zavřeno

Šifry s pořadím písmen

Tentokrát se podíváme na šifry, které fungují na systému přehazování pořadí písmen, ať už podle abecedy nebo ve zprávě samotné.

Čtení pozpátku

Asi jednu z nejlehčích šifer, kterou si dokážeme představit je šifra, kde prostě začneme zapisovat slova pozpátku.

idil johA

Tuhle větu snad ani nemusím překládat. Všimněte si velkého písmene na konci věty, to je často velkou nápovědou proto, že se jedná právě o tuto šifru.

Ob písmeno

Jednou z jednodušších šifer, která na tomto principu funguje, je šifrování takzvaně ob písmeno. Ukažme si to rovnou na příkladu.
Dejme tomu, že chceme zašifrovat následující zprávu: Spartakovo povstání bylo největší povstání otroků ve starověku, které ohrozilo samu existenci mocné Římské říše. Rebelie začala…

S k P t A e R r T e A o K h O r V o O z P i O l V o S s T a A m N u I e B x Y i L s O t N e E n J c V i E m T o S c I n P e O r V i S m T s A k N e I r O i T s R e O r K e U b V e E l S i T e A z R a O c V a E l K a U

Zvládli jste vyluštit text? V normální šifře by byla všechna písmena samozřejmě malá, my to máme pouze pro názornější ukázku.

Jedno ze předu jedno ze zadu

Další možností jak zpřeházet písmena je šifra zvaná „jedno ze předu, jedno ze zadu“. A při luštění se postupuje přesně tak, jak zní její název. Na střídačku čteme písmena ze začátku a z konce textu. Tedy první písmeno je stejné, druhým písmenem je poslední písmeno šifry, následuje druhé a hned potom předposlední, poté třetí od začátku a hned třetí od konce. A tak to postupujeme stále dál, až se dostaneme k prostředku.

Takže například A O L D I I J H bychom přeložili jako naše známé AHOJ LIDI.

To byla tedy ukázka šifer, kde písmena zůstávají stejnými písmeny, jen si hrajeme s jejich pořadí. Jistě přijdete sami na nějaké podobné.

V příštím řádku se vrhneme na šifry, kde se písmenka mění na jiná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *