Úvod do světa kryptografie
Kryptografie jako obor se po staletí vyvíjela zároveň s tím, jak se vyvíjely nároky lidí na bezpečný přenos informací z jednoho místa na druhé. Strategické vojenské operace, atentáty, politické intriky nebo například odhalení identity královnina milence, to všechno jsou informace, jejichž prozrazení nebo utajení má sice nepřímý, ale velký vliv na běh dějin.
Z pohledu kryptologa na světě existují dvě skupiny – ti, kteří si posílají šifrované zprávy a ti, kteří se je snaží prolomit. Vy teď patříte do té druhé skupiny a protože jsme se doposud se šiframi setkávali spíš jen okrajově, připravili jsme si pro tebe takový základní přehled toho, co bys měl o šifrách a kódech vědět.
Šifra a kód
Málokdo například ví, že mezi šifrou a kódem je rozdíl. V šifře se šifruje každé písmeno zvlášť, každé má přiděleno svůj speciální znak. V kódu se však kódují celá slova nebo dokonce věty. Ukážeme si to na příkladu. Každý z vás asi zná Morseovu abecedu. Zde má každé písmeno přiděleno určitý počet teček a čárek v konkrétním pořadí. Jedná se tedy o šifru. Každá šifra má nějakou základní podobu, která je nejpoužívanější a nejrozšířenější. Zároveň je ale také nejjednodušší tuto verzi prolomit a přečíst si obsah šifrované zprávy. Proto existuje ke každé šifře nepřeberné množství variant, díky kterým je složitější šifru rozluštit. Víc si povíme za chvíli.

Teď něco málo o kódech. Kódy často využívají tajné služby nebo zločinecké organizace. Když si třeba dva mafiáni chtějí dát zprávu, že splnili úkol – například že odstranili důležitého svědka a zbavili se těla, dohodnou se následovně. Splněný úkol bude zelená, svědek bude orel, jeho odstranění bude lov a odklizení například vaření čaje. Výsledná zpráva tedy bude vypadat takto: “Tak šéfe dneska zelená. Orla se nám podařilo ulovit, tak jsme si na závěr uvařili šálek čaje.” Může to znít trochu komicky a policisté můžou něco vytušit. Pokud ale nemají slovník ke kódu, nemůžou zprávu rozluštit. Slovník mají pochopitelně pouze strany, které mezi sebou takto komunikují. Můžou se posílat poštou, posílat vysílačkou nebo například inzerovat do novin.
A protože jsme pro vás do pokladové hry připravili jen šifry, necháme si kódy někdy na příště a představíme si několik základních typů šifer, které by měl každý správný kryptolog znát.